top of page

Terapia Radiofalowa Ukierunkowana TR-Therapy

radiofalowa8.jpg
radiofalowa5.jpg

Terapia Radiofalowa Ukierunkowana TR-Therapy (ang. Targeted Radiofrequency Therapy) przenosi fale o częstotliwości radiowej przez tkanki tworząc ich selektywne przegrzanie. Terapia ta przynosi natychmiastową ulgę w bólu, rozluźnienie mięśniowe, zmniejszenie obrzęków oraz przyspieszenie regeneracji tkanek.

TR-Therapy znalazło zastosowanie w fizjoterapii sportowej - jej stosowanie przyśpiesza zdolność regeneracji uszkodzonych elementów, szybki powrót do zdrowia, zapobiega nawrotom kontuzji. Terapia Radiofalowa Ukierunkowana prowadzi do poprawy wyników sportowych bez przerywania aktywności fizycznej sportowca.

Jak wygląda zabieg?

Do wykonania zabiegu wykorzystuje się falę radiową generowaną przez aparat. Głowica aparatu musi być bardzo dokładnie przyłożona w miejscu o największej bolesności odczuwanej przez pacjenta.

Zabieg trwa od 15 do 60 minut. Czas trwania zabiegu, rodzaj, częstotliwość oraz głębokość penetracji fal są dobierane indywidualnie i zależą od rodzaju schorzenia. Najczęściej wykonuje się 5-10 zabiegów z częstotliwością co 2-3 dni. Znaczna poprawa dolegliwości występuje u 90% leczonych już po 2-3 zabiegach.

Do zabiegu używa się elektrody stabilnej oraz dwóch rodzajów elektrod labilnych (pojemnościowa i rezystencyjna) w różnych rozmiarach, co pozwala na stosowanie TR-Therapy na całe ciało. Terapia może być połączona z terapia manualną oraz ćwiczeniami celem zwiększenia efektu leczniczego. Jest to jedyne takie rozwiązanie na rynku rehabilitacyjnym.
Odczuwane przez pacjenta ciepło nie ma żadnych skutków ubocznych, jest przyjemne dla pacjenta.

Terapeuta przy pomocy elektrody czynnej pojemnościowej i rezystywnej, metodą kontaktową, oddziałuje na miejsce poddane zabiegowi. 

Dzięki zastosowaniu dwóch elektrod podczas zabiegu, możemy zadziałać na różne tkanki. Elektroda pojemnościowa skuteczniej oddziałuje na mięśnie, natomiast elektroda rezystywna jest skuteczniejsza w działaniu na ścięgna, więzadła oraz torebki stawowe. 

 

Efekty terapii

Rozluźnienie mięśni:

  • Precyzyjne działanie terapii na hipertoniczne włókna mięśniowe wywołuje ich natychmiastowe rozluźnienie.

Regeneracja tkanek:

  • Poprawa miejscowego metabolizmu tkankowego jest naturalnym i istotnym rezultatem terapii radiofalowej ukierunkowanej. Prowadzi do przyspieszenia regeneracji tkanek miękkich i szybszego usuwania produktów przemiany materii.

Redukcja obrzęków:

  • Ściany tętniczek są powiększone, a prekapilary rozluźnione dzięki czemu miejscowe ukrwienie jest większe. Prowadzi to do poprawy krążenia limfy, a następnie redukcji obrzęku.

Ulga w bólu:

  • Głównym efektem terapii jest działanie przeciwbólowe wynikające z rozluźnienia mięśniowego, redukcji obrzęku oraz regeneracji tkanek.

 

radiofalowa6.png
radiofalowa4.jpeg

Obraz z kamery termowizyjnej po wykonaniu zabiegu terapii radiofalowej.  Miejsca zaznaczone na czerwone, oznaczają miejsca mocno przegrzane

bottom of page